Ana Sayfaya Dön

 

Facebook'ta Paylaş

 

ALMANYADA KARADENİZ YAZ ŞENLİKLERİ

 

Hamm Karadenizliler Derneğinin 3. kez düzenlediği yaz eğlencesi tam bir aile şenliği havasında Union Stadyumunda gerçekleştirildi.

 

2011-06-06

 

 


Stadyumda futbol
yerine horon oynadılar


Tevfik KARA / HAMM (Almanya)

HAMM da faaliyet gösteren Karadenizliler Derneği nin 3. kez düzenlediği yaz şenliği Union Stadyumunda tam bir aile şenliği atmosferinde gerçekleştirildi. Karadenizliler futbol sahasının çimlerinde futbol yerine horon oynadılar.


Yaptığı sosyal ve kültürel faaliyetlerle taraflı-tarafsız herkesin haklı takdirini kazanan Hamm Karadenizliler Derneği nin 3. Yaz Eğlencesi, Union Stadyumunda yapıldı. Kemençesi, horonu ve Karadeniz yöresine ait mutfak ürünleriyle tam bir yayla şenlikleri havasında yapılan eğlence ile ilgili olarak Hamm Karadenizliler Derneği başkanı Erdal Türeli: „bizim dernek olarak öncelikli hedefimiz buradaki gençlik.

 Biz yardım derneği değiliz. Bu yüzdende hedefimiz önce buradaki gençliğimize Karadeniz kültürünü tanıtmak ve bu kültürü onlara empoze etmektir. Bunun en iyi yoluda yaz ve kış aylarında yaptığımız şenlikler ve gecelerden geçmektedir.

3. kez Union Stadyumunda yaz eğlencesi yapıyoruz. Yaptığımız eğlence  tam bir aile atmosferinde gerçekleşiyor. Karadenizden binlerce kilometre uzaklıktada olsak kalbimiz-gönlümüz orada. Bu tür şenlikler vasıtasıyla günlük hayatın ve işin stresinden uzaklaşıyor adeta moral depoluyoruz. Tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz“ dedi.

Din görevlisi Kuşku dan tam destek
Hamm DİTİB  Merkez Sultan Ahmet Camisinin din görevlisi Mustafa Kuşku da Union Stadyumuna gelerek şenliğe tam destek verdi. Kuşku yaptığı konuşmada: „sizleri yaptığınız bu eğlenceden dolayı kutluyorum. Yapılan bu etkinlik bir eğlenceden ibaret değildir. Bu bir kültürü yaşatmanın mücadelesidir“ dedi.

Remscheid den gelen kemençeci fırtına Muhammed  gerek kemençesiyle gerekse memleket türküleriyle davetlileri çimenlere çıkararak horon oynattı.

 

  Haberin Kaynağı:

Haberi Paylaş : GoogleGoogle, FacebookFacebook, DiggDigg, Del.icio.usDel.icio.us

  HABER İÇİN YORUMDA BULUNUN
Bu haber için yorumunuzu ekleyebilirsiniz.
İsim
E-posta
Yorum Başlığı
Yorumunuz
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir

 

 


Popüler Haberler
Hava Durumu
ISTANBUL
Türkiye - Tüm İller