Ana Sayfaya Dön

 

Facebook'ta Paylaş

 

İSTİKLAL MARŞINI KİM YAZDI

 

Prof. Dr. Yalçın Küçük, İstiklal Marşını, Mehmet Akif Ersoy un yazmadığını iddia etti.

 

2010-01-28

 

 

Şaka mı bu diyeceksiniz..
İstiklal marşını Mehmet Akif yazmadı
Ergenekon davası kapsamında gözaltına da alınan Prof. Dr. Yalçın Küçük ün son kitabı "Çöküş" Mızrak Yayınevi imzası ile yayınlandı. Çılgın tezleri ile dikkat çeken Küçük ün bu iddiasıda çok tartışılacak gibi görünüyor..

İSTİKLAL MARŞI NI MEHMET AKİF YAZMADI
Odatv.com da yer alan habere göre Küçük, son kitabında İstiklal marşını Mehmet Akif Ersoy un yazmadığını iddia ediyor. Tacettin Dergâhı’nda yazılan Marş’ın bir cemaat işi olduğunu belirten Küçük içinde “Türk” sözcüğünün geçmemesine işaret ederek, İstiklal Marşı’yla Koçgiri İsyanı arasında bağ kuruyor. Küçük’e göre, Kurtuluş Savaşı sırasında meydana gelen Koçgiri İsyanı’nı barışçıl bir biçimde çözmek isteyen Ankara hükümeti, Marş’ı bir tür “Federasyon Misakı” olarak kullanmak istiyor.

MARŞTA TÜRK ÖĞESİ YOK
Çöküş’teki Marş analizi bununla sınırlı kalmıyor; her kurtuluş marşının mücadeleci ve atılımcı olduğundan hareketle, “Korkma” ünlemiyle başlayan marşın milliciliği sorgulanıyor. Ayrıca Çöküş’te, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un masaya yumruğunu vurduğu toplantıda anması yapılan Kazım Karabekir’in, İstiklal Marşı’na çok ciddi itirazları olduğunu, hatta alternatif bir marş yazdığı bilgisi yer alıyor. Marş’taki Türk öğesinin olmayışının yarattığı boşluğun, judaik-masonik-islamik ve yer yer kürdist öğeler tarafından doldurulduğunu iddia eden Küçük bunların ayrıntılı bir tahliline girişiyor. (odatv.com)


 

  Haberin Kaynağı: Oda.tv

Haberi Paylaş : GoogleGoogle, FacebookFacebook, DiggDigg, Del.icio.usDel.icio.us

  HABER İÇİN YORUMDA BULUNUN
 ali  2012-11-15
  nasıl
 nasıl olur
bunun bir hikayesini
öğrenmek istiyorum
 hadise  2010-11-22
  SAÇMALIK
 bn izmir maşını km yazdı diye soruyorum bu istiklal maşının söz yazarını söylüyo
Bu haber için yorumunuzu ekleyebilirsiniz.
İsim
E-posta
Yorum Başlığı
Yorumunuz
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir

 

 


Popüler Haberler
Hava Durumu
ISTANBUL
Türkiye - Tüm İller